Vila Tomáše Bati

Rodinný dům s rozsáhlou zahradou zakladatele obuvnických závodů Tomáše Bati se nachází přímo v centru Zlína. Místo bylo zvolené nejen kvůli krásné přírodě, ale i proto, že Tomáš Baťa chtěl vidět na svou továrnu. Na prohlídku tohoto výjimečného místa je nutné se objednat předem. Ve vile dnes sídlí Nadace Tomáše Bati.

Vila Tomáše Bati stojí na Gahurově ulici, v místní části Čepkov, 1 km od náměstí Míru.

Vilu začala stavět v roce 1901 vizovická firma Františka Nováka podle vlastních plánů. Tomáš Baťa byl však s výsledkem nespokojen a ještě před jejím dokončením dal vilu přepracovat profesoru pražské Akademie výtvarných umění architektu Janu Kotěrovi a v roce 1912 tak byla dokončena podle jeho návrhu. Na výzdobě interiéru se podílel malíř František Kysela, zahradu navrhl architekt František Thomayer. Dům se záhy stal nejen příjemným obydlím, ale i místem, kam si mladý průmyslník zval své přátele a hosty, mezi nimiž byli nejen obchodní partneři, ale také vynikající vědci, umělci, technici a finančníci, u nichž hledal radu a inspiraci.

V roce 1915 byl postaven podle Kotěrova plánu zahradnický domek, počátkem dvacátých let i domek vrátného. V roce 1926 adaptoval část interiéru architekt F. L. Gahura, v roce 1937 byly přistavěny garáže a o rok později navrhl architekt Vladimír Karfík v zahradě bazén. Postupná devastace vily započala v roce 1951, kdy byly interiéry přizpůsobeny potřebám pionýrského domu. O rok později bylo na západní straně přistavěno nevzhledné přízemní křídlo dílen z režných cihel a zároveň byly odstraněny pergoly, promenády a altány. Z Kotěrovy architektury zbylo torzo. Dílo zkázy bylo dokonáno v druhé polovině osmdesátých let, když byla těsně před vilou vybudována komunikace, spojující nově postavený nadjezd se sídlištěm Jižní Svahy. Začátkem devadesátých let měl zmrzačený dům všechny atributy staveb socialismu: břízolitovou omítku, hnědý kabřincový sokl, tmavým luxolem natřené rámy oken a dveří, vyasfaltovanou příjezdovou cestu.

Po roce 1989, když byla založena Nadace Tomáše Bati, započala rekonstrukce vily. Řízením celé akce byl pověřen profesor Tichý ze stavební fakulty pražského ČVUT. V roce 1998 byla zrekonstruovaná vila slavnostně otevřena. V jednotlivých sálech, nesoucích jména významných osobností firmy Baťa (J. Bati, D. Čipery, M. Baťové, H. Vavrečky atd.) se dnes pořádají obchodní jednání, zasedání správních a dozorčích rad, různé společenské a vzdělávací akce, prezentace, komorní koncerty a výstavy.

Expozice / prohlídková trasa

Prohlídkový okruh začíná v obývacím pokoji manželů Baťových, následuje návštěva proslulé šéfovy kanceláře, poté návštěva knihovny, pánského salónku a balkonu s vitrážemi. Prohlídka je obvykle ukončena v jídelně, kde je zároveň představena kuchyň, zimní zahrada a areál se zahradou v okolí a domem zahradníka.

Prohlídka je doplněna také příběhem Tomáše Bati, jeho firmy a rodiny. Dozvíte se také o významných osobnostech, které vilu navštívily, nebo se podílely na rozvoji fenoménu Baťa.

Délka výkladu je cca 45 minut. Prohlídky jsou určeny skupinám do 15 účastníků. Minimální počet návštěvníků je 5 osob. Cena pro veřejnost je 300 Kč za osobu. Děti do 6 let zdarma, děti od 7 let včetně studentů 150 Kč.

Prohlídky se konají pravidelně, vždy první neděli v měsíci od 11.00 hodin. Prohlídku je nutné předem objednat prostřednictvím elektronického formuláře, který naleznete na www.nadacetomasebati.cz/vila/prohlidky.

Zajímavost:

Nedaleko Baťovy vily je možné vidět streetartovou výzdobu podchodu pro pěší s baťovským tématem. Zobrazuje Tomáše Baťu, jeho ženu Marii, Tomáše Baťu juniora a jejich zlínskou vilu. Vyobrazeni jsou také Jan A. Baťa, Dominik Čipera, Hugo Vavrečka, kolonie baťovských domků, továrna a Památník Tomáše Bati s letadlem Junkers. Nechybí ani ikonická baťovská hesla a boty.

Více o "baťovském" Zlíně je uvedeno zde.

Adresa

Vila Tomáše Bati
Gahurova 292
760 01 Zlín

Kontakt

telefon: +420 577 219 083

Kontaktní osoba

ředitel: Ing. Pavel Velev, email: velev@batova-vila.cz

Najdete v okolí

Turistické cíle

Lezecké centrum Vertikon-Singing Rock
0.4 km
mapa
Krajská knihovna Františka Bartoše
0.5 km
mapa
Krajská galerie výtvarného umění
0.5 km
mapa
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
0.5 km
mapa
14|15 BAŤŮV INSTITUT
0.5 km
mapa
Zámek Zlín
0.6 km
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat