Krajská galerie výtvarného umění

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se zabývá zejména českým výtvarným uměním 19. a 21. století. Mimo umělecké sbírky, v nichž dominují jednak díla klasiků českého malířství 19. století, díla představitelů zakladatelské generace českého moderního umění a surrealistů, se galerie v posledním období zaměřuje především na oblast současného českého umění a moderní architektury, která má ve Zlíně výrazné zastoupení.

Profesionální galerijní činnost byla ve Zlíně započata už v roce 1936 zahájením prvního z jedenácti zlínských Salonů pořádaných firmou Baťa - od roku 1946 národním podnikem Baťa. Salony probíhaly až do roku 1948. Z pravidelných nákupů děl z těchto ojedinělých přehlídek soudobého československého, resp. českého (1939-1944) výtvarného umění byla programově ve Zlíně budována umělecká galerie. V roce 1957 byla přemístěna do bývalého památníku Tomáše Bati ve Zlíně / Domu umění a v roce 2013 se sídlo galerie i její expozice přemístily do nových prostor 14. budovy bývalého průmyslového areálu firmy Baťa, která je součástí 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Slavnostní otevření galerie proběhlo 1. 5. 2013.

Rozmach firmy Baťa nesouvisí pouze s dějinami města Zlína a obuvnickým průmyslem, ale také s nejrůznějšími kulturními aktivitami, výtvarným uměním a architekturou. Právě zlínská architektura a urbanismus, které jsou světovým fenoménem, se staly východiskem stálé expozice Krajské galerie výtvarného umění, jíž patří celá 2. etáž 14. budovy BAŤOVA INSTITUTU. Expozice vás také seznámí s výtvarnou kulturou Baťova Zlína, i s důvody, proč Baťovi zasahovali do kulturních sfér. Když zjistili, že firma potřebuje dobré reklamní grafiky, založili školu umění, nakupovali umělecká díla, obklopili se nejlepšími lidmi a založili tradici zlínských výtvarných salonů. Během několika let vytvořila firma kolekci, která se stala základem galerijní sbírky. Krajská galerie založená roku 1953 na dosažené úspěchy navázala další sbírkotvornou činností, v níž pokračuje dodnes.

Do roku 2012 neměla zlínská Krajská galerie výtvarného umění z finančních i prostorových důvodů možnost vytvořit reprezentativní expozici všech svých uměleckých děl. Vybudování 14|15 BAŤOVA INSTITUTU však díky velkorysé výstavní koncepci tento stav značně zlepšuje.

V nových prostorách ve 14. budově je možné vystavovat starší umění nebo předměty mimořádné hodnoty, náročné na dodržování striktních výstavních podmínek, což v minulosti nešlo. V galerii je možné obdivovat díla významných umělců moderního umění z řad architektů, designerů, sochařů či malířů.

Vedle výstav nabízí svým návštěvníkům možnost studia sbírkových předmětů a konzultace v oblasti výtvarného umění a architektury či rozsáhlou specializovanou knihovnu a badatelnu. V návaznosti na svůj program vydává odborné publikace, mimo jiné čtvrtletník Prostor Zlín.

Galerie je pořadatelem významných setkání výtvarníků jako jsou střídající se trienále Nový zlínský salon, Prostor Zlín a Zlínský salon mladých.

Program galerie: www.galeriezlin.cz/cz/program

Vstupné:

Každé úterý vstup na výstavy galerie se slevou 50% ze všech typů vstupného (kromě vstupného pro školní skupiny).

Stálá expozice galerie:
Plné vstupné: 129 Kč
Děti 6–15 let, studenti, senioři: 59 Kč
Školní skupiny: 25 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti do 15 let): 199 Kč
SLEVY: Děti do 6 let, ZTP, ZTP/P - ZDARMA | Program pro MŠ - individuálně

Krátkodobé výstavy galerie:
Plné vstupné: 59 Kč
Děti 6–15 let, studenti, senioři: 39 Kč
Školní skupiny: 25 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti do 15 let): 129 Kč
SLEVY: Děti do 6 let, ZTP, ZTP/P - ZDARMA | Program pro MŠ - individuálně

Rezervace vstupenek a kontakty

Informační centrum 14|15 BAŤŮV INSTITUT
tel.: +420 577 032 111, info@14-15.cz, www.14-15.cz
Po–Pá: 8.00–18:00 h
So–Ne: 10.00–18.00 h

Dostupné WIFI.

Prohlídku galerie můžete nakombinovat také s prohlídkou Muzea jihovýchodní Moravy.

Vstupenky online a stav volných míst v jednotlivých prohlídkách na rezervace.14-15.cz.

 

Stálá expozice

1. 5. 2013 otevřela galerie svoji stálou expozici Prostor Zlín | Řády vidění. Stylová industriální atmosféra galerie dává vyniknout novému pojetí výstavy ze sbírek Krajské galerie: unikátní zdejší architektuře, představení zlatého období největšího rozmachu Zlína v baťovském období, ale i tomu nejzajímavějšímu z průmyslového designu. Právě ty jsou, spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti, hlavním magnetem expozice. V galerii jsou k vidění vzácná výtvarná díla první poloviny 20. století od Alfonse Muchy, Emila Filly, Bohumila Kubišty, Václava Špály, Josefa Čapka, Jana Zrzavého, Jindřicha Štyrského, Toyen či Otty Gutfreunda. Moderní tvorba má své zastoupení v dílech Václava Boštíka, Karla Nepraše, Vladimíra Kokolii, Petra Nikla či designérů Zdeňka Kováře a Františka Crháka. V současnosti je tak ve Zlíně ucelená sbírka českého umění 20. století. Proměnlivá část expozice nazvaná Řády vidění nechá prolínat díla 20. století s tvorbou století devatenáctého i jedenadvacátého. Ve vazbě na architekturu autoři expozic nezapomněli ani na průmyslový design, jehož kolébkou u nás je právě Zlín. Součástí expozice jsou také zmenšené modely významných budov typické baťovské architektury.

Komentované prohlídky

Součástí nabídky pro veřejnost jsou komentované prohlídky ke stálé expozici, k aktuálně běžícím výstavám, ale také prohlídky městem Zlínem, které iniciuje kurátorka architektonické sbírky. Na prohlídku s výkladem se můžete objednat na emailu: info@galeriezlin.cz.

Poznávejme baťovskou architekturu autobusem

System Message: WARNING/2 (<string>, line 2)

Title underline too short.

Poznávejme baťovskou architekturu autobusem
----------------------------

14|15 BAŤŮV INSTITUT ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění si pro vás připravil speciální komentovanou prohlídkovou trasu autobusem „Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína". Odborní kurátoři galerie vás netradičním způsobem seznámí s baťovskou architekturou, významnými osobnostmi, budovami a také historií města Zlína. Stálá expozice architektury Prostor Zlín v Krajské galerii výtvarného umění představuje prostřednictvím modelů, dobových fotografií, plánů a vizualizací budov vývoj baťovské architektury. Její podstatná část se věnuje také bydlení z doby největšího rozvoje města Zlína od 20. do 40. let 20. století. Prostřednictvím komentované prohlídky máte možnost se přímo na místě seznámit s vybranými významnými stavbami a důležitými osobnostmi tohoto období. Prohlídková trasa začíná u galerie, pokračuje přes vilu ředitele Dominika Čipery na Burešově, kolem Baťovy nemocnice a vily dr. Alberta, obytnou čtvrtí Zálešná a Podvesná, až k Věžovým a „Morýsovým" domům. Dále vede přes Obeciny, kolem současné Malé scény až ke Kolektivnímu domu a vile Jana Antonína Bati a zpět. Doba prohlídky: cca 120 minut / Základní cena: 150 Kč, snížená cena 120 Kč // Místa je nutné si zakoupit předem na recepci budovy 14 nebo online přes rezervační systém 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, http://rezervace.14-15.cz/vstupenky/list.

Zážitkové programy pro děti

Chcete podniknout dobrodružnou výpravu do nitra umění? Pro rodiče s dětmi nabízíme možnost objednání zážitkového programu k aktuální výstavě. Děti budou hrát různé hry, plnit úkoly, zkoušet si výtvarné techniky, zábavnou formou objevovat radost z tvoření. Minimální počet osob ve skupině: 8 návštěvníků (včetně dospělých). Program je v ceně běžného vstupného a lze jej rezervovat na: martin.cada@galeriezlin.cz, tel.: +420 775 665 247

Výtvarná herna pro děti a rodiče - Galeřiště

System Message: WARNING/2 (<string>, line 2)

Title underline too short.

Výtvarná herna pro děti a rodiče - Galeřiště
----------------------------

Každou středu a čtvrtek od 10:00 do 11:00 hod. je pod vedením lektora připraven pro děti program přímo v prostorách galerie (mimo prázdniny). Vhodné pro děti od 2 do 5 let. NUTNOST rezervace do úterý 15:00 hodin na: martin.cada@galeriezlin.cz, tel: +420 775 665 247. Vstupné 59 Kč za jedno dítě (jeden rodič jako doprovod), každé další dítě 39 Kč.

Galeřiště se přes prázdniny nekoná. Otevřené bude opět od září.

Sobotní výtvarné dílny v galerii

System Message: WARNING/2 (<string>, line 2)

Title underline too short.

Sobotní výtvarné dílny v galerii
----------------------------

Probíhají vždy dvě soboty v měsíci, obvykle první a třetí sobotu od 14:00 hodin. Pro děti ve věku 5–15 let je otevřen výtvarný ateliér inspirovaný díly z našich expozic. Děti se pomocí techniky kresby, malby, grafiky, sochařství, ale i jejich různých kombinací a experimentů seznamují jak s výtvarnými postupy, tak i blíže poznávají originály uměleckých děl. Bližší informace na: tereza.celustkova@galeriezlin.cz, tel: +420 730 541 925. Vstupné jako do expozice.

Sobotní výtvarné dílny se přes prázdniny nekonají. Otevřené budou opět od září.

Adresa

14|15 BAŤŮV INSTITUT
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín

Kontakt

telefon: +420 573 032 220

Kontaktní osoba

PhDr. Václav Mílek, ředitel

Najdete v okolí

Turistické cíle

Galerie Kabinet T.
Galerie Kabinet T.
0.1 km
mapa
Za Zlínskou architekturou
0.2 km
mapa
Správní budova č. 21 - zlínský mrakodrap
0.2 km
mapa
Pojízdná baťovská kancelář ve výtahu 21. budovy
0.2 km
mapa
Zámek Zlín
0.3 km
mapa
Galerie Václava Chada
0.3 km
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat