Racková

Slovní popis polohy obce

Obec Racková se rozprostírá 9 km severozápadně od krajského města Zlín.

Stručná historie obce

Až do poloviny 14. století se mluví o Rackově Lhotě po majiteli Bohuši Rackovi ze Žeranovic, později už jen o Rackově. V roce 1948 byly sloučeny obec Racková a Franckovice. Svědectví o osídlení krajiny z období 6 tisíc let př. n. l. vydávají rackovské nálezy kamenných broušených nástrojů a keramiky. První písemná zpráva o obci pochází z roku 1397 v zemských deskách při předávání majetku. Racková byla v držení pánů ze Šternberka, Kateřiny z Opatova, rytíře Bohuslava Kokorského z Kokor, Lobkoviců, Rottalů, Erdodyů a v roce 1858 pánů z Vrbna. K Rackové patří samoty Kučovanice, Opršálka a Strhanec.

Nejvýznamnější památky

V roce 1843 byla vystavěna kaplička východním směrem od centra obce. V roce 1938 obec postavila pomník padlým v 1. světové válce.

Kultura a tradice

Etnograficky patří Racková k Valašsku, ale místní mluví nářečím hanáckým. Donedávna používaný lidový kroj pomalu mizí z šatníků současné generace lidí. Naopak se daří obnovovat tradici Hanáckého práva, které se koná pouze jednou za desetiletí. V kulturním programu má stále místo fašankové vodění medvěda a společenskou událostí roku bývá tradiční vinobraní.

Možnosti trávení dovolené

Dříve obydlené domy na samotách se časem proměnily v rekreační zázemí.

Adresa

Racková

Turistické cíle

Kaplička sv. Floriána Racková
mapa
Památník obětem fašismu Racková
mapa
Kříž z r. 1889 Racková
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat