Horní Moštěnice

Obec leží v bezprostřední blízkosti okresního města Přerov, na silnici spojující Přerov z Hulínem a Otrokovicemi. V obci žije 1551 obyvatel, kteří bydlí v 560 domech. V obci jsou tři prameny minerálních vod - 2 oficiální. Nejznámější je "Hanácká kyselka".

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1131, kdy obec náležela arcidiakonátu přerovskému. Název obce pochází z dávné minulosti, kdy v době velkomoravské říše tudy procházela cesta spojující Velehrad s Přerovem a Olomoucí. V té době zde byla řada močálů a bažin, proto musela být cesta tvrzena, aby mohla být sjízdná. K tvrzení cesty se používalo proutěných otýpek tzv. moštin. Podle toho pak byla pojmenována obec.

Sídelní útvar pokrývá mírné západní a jižní svahy tak zvaných " Švédských šancí " na rozloze 982 ha. Název " Švédské šance "pochází z dob třicetileté války, kdy zde bylo opevnění švédských vojsk a vojáci odtud podnikali výpady do okolních obcí.

Řeka Moštěnka, která protéká obcí nesla v minulosti jméno "Stvola" což je druh vrby. V dávných dobách byly břehy řeky hojně lemovány touto vrbou a proto dostala název "Stvola". ýznamný je strom, který roste v zámecké zahradě - jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba "Pendula").  Jeho stáří je více jak 100 let. Má atypický tvar koruny stromu. Významný je strom, který roste v zámecké zahradě - jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba "Pendula").  Jeho stáří je více jak 100 let. Má atypický tvar koruny stromu.

Kulturními památkami, které  v obci najdete, jsou dva boční oltáře ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie, socha sv. Floriána na náměstí Dr.M.Tyrše, boží muka u silnice I/55 mezi Horní Moštěnici a Říkovicemi, socha Jana z Nepomuku u mostu přes Moštěnku, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Švédské šance - pozůstatky opevnění z třicetileté války, jinan dvoulaločný.

Je zde MŠ, ZŠ pro 1. - 9. ročník, zdravotní středisko - praktický lékař. dětský lékař, zubní lékař, pošta, kino místní knihovna, 4 obchody s potravinami, z toho jedna večerka, 5 restauračních zařízení a občerstvení a další široká škála drobných živnostníků.

Kulturní život obce, jehož organizátory jsou obecní úřad, spolky a sdružení občanů, MŠ, ZŠ, je dosti pestrý. Pravidelně je pořádán dětský den k MDD, kácení máje, hodové slavnosti, vánoční koncerty, výstavy prací žáků MŠ a ZŠ k vánočním a velikonočním tradicím, dětské šibřinky, plesy spolků a sdružení. Dloholetou tradici má soutěž ve společenském tanci skupin C a D "Moštěnská hanačka". 

 

 

Adresa

Horní Moštěnice
Dr. A. Stojana 120/41
751 17 Horní Moštěnice

Kontakt

telefon: 581 224 122

Kontaktní osoba

Obecní úřad

Turistické cíle

Kaple P. Marie Horní Moštěnice
mapa
Kostel Nanebevzetí P. Marie Horní Moštěnice
mapa
Socha sv. Jana Nepomuckého Horní Moštěnice
mapa
Socha sv. Floriána Horní Moštěnice
mapa
Zámek s parkem Horní Moštěnice
mapa
Památník obětem I. světové války s deskou obětem II. světové války Horní Moštěnice
mapa

Služby

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat