Navštivte
Svatý Hostýn
První písemná zmínka o kopci Hostýnu (735 m. n. m.) pochází z poloviny 16. století. První osadníci však žili na Hostýně již v pravěku. Vrchol Hostýna je obehnán valem o délce 1 835 m, který má dodnes v některých místech výšku 9 m a šířku 23 m.
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie
Zdaleka viditelnou dominantou vrchu Hostýna je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Její základní kámen byl posvěcen r. 1721 a vytvořil ji podle plánů J. Ignáce Cyraniho stavitel Tomáš Šturm. Stavba byla dokončena v r. 1748. Za oltářem se skrývá reliéf hostýnské madony a pod ním je zobrazena porážka Tatarů.
Novobarokní kaple pochází z roku 1889. Vznikla přestavbou staré rottalovské kaple z roku 1658. Oltářní obraz i nástěnné malby zachycují život svatého Jana Sarkandra.
Základní kámen byl posvěcen v roce 1900, stavbu provedl stavitel Otto Zeman. Pašijové obrazy zhotovil bystřický malíř Žůrek.
Autorem křížové cesty je známý slovenský architekt Dušan Jurkovič, který při tvorbě zastavení vycházel z valašské tradice. Keramické obrazy vytvořili Joža Úprka a Jano Koehler. Křížová cesta byla postavena v letech 1903 - 1933.
Cesta světla
Cesta světla připomíná velikonoční události od Ježíšova zmrtvýchvstání až po seslání Ducha Svatého. Základové kameny pro jednotlivá zastavení jsou dary různých kamenolomů. Základ každého zastavení tvoří jiná hornina. Cesta byla vybudována v roce 2010.
Kolem roku 1658 nechal postavit kapli s oltářem kolem upraveného vodního pramene Jan hrabě z Rottalu. Interiér dříve zdobily malby vodních zřídel. Během staletí však proběhla řada oprav. Při poslední opravě byla v kapli umístěna nová socha P. Marie Svatohostýnské.
Rozhledna s kaplí svatého Kříže
Rozhledna stojící na vrcholku Hostýna pochází z roku 1897 a nabízí úchvatný výhled na Bystřici pod Hostýnem a vzdálenější rovinu Hané.
Větrná elektrárna
Byla zprovozněna na jaře v roce 1994. Provoz elektrárny je nepřetržitý, ovládaný řídícím počítačem, který na základě informací dodávaných příslušnými čidly spouští elektrárnu, nastavuje rotor do směru větru, nastavuje lopatky dle směru větru a připojuje elektrárnu na rozvodnou síť. Při stoupnutí větru nad povolenou mez, odpojuje generátir a brzdí rotor.
Hřbitov
Horský hřbitov navazující na architekturu Jurkoviče, umístěn mezi XIV. a XIII. zastavením křížové cesty. Návrh i realizace stav. Zeman, 1913. Původně pro 20 jednoduchých stejných hrobů, postupně byl rozšiřován. Kamenné hřbitovní schody lemují kuželovité sloupky. Schodiště ukončeno masivními pilíři, do kterých je zavěšena kovová brána. Uprostřed 6m kříž podle Myslbeka zhotovil F. Neumann.
Muzeum je umístěno v prostorách jedinečného Jurkovičova sálu v areálu poutních domů. Ve svých expozicích představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost. Na galerii je expozice přírodnin, flóry a fauny Hostýnských vrchů.
Sochy, pomníky
- Sochy sv. Cyrila a Metoděje
- Socha sv. Antonín, který káže rybám
- Socha Božského srdce Páně
- Socha sv. Anny
- Socha sv. Ambrože
Výjezd na Svatý Hostýn je bez povolení zakázán z důvodu nedostatku parkovacích míst na vrcholu kopce. Informace k povolení naleznete zde.