Nezdenice

Kultura a tradice

Ke kulturním tradicím obce s osmi stovkami obyvatel patří přehlídka divadelních aktivit pro děti a věčně mladé známá jako „Nezdenská skala“, pořádaná v přírodním prostředí nezdenské skaly. V měsíci červnu zde vystupují amatérské divadelní soubory z blízkého i vzdáleného okolí.

Slovní popis polohy obce

Obec Nezdenice se nachází východně od Uherského Brodu po obou březích řeky Olšavy v krajinné oblasti Bílé Karpaty.

Stručná historie obce

Jméno obce Nezdenice jazykovědci odvozují od jména „Nezdeň“, zakladatele osady. Původně název osady zněl „Nezdenici“ a z něho vznikl pozdější tvar „Nezdenice“. První historická zpráva o obci pochází z roku 1374. Jedním z nejdůležitějších historických pramenů na Moravě jsou zemské desky. V nich nacházíme první historické zmínky o mnohých moravských obcích. Mezi ně se řadí i Nezdenice, a to v zápisu, který byl sepsán v Olomouci při zasedání zemského soudu 7. ledna 1374, za předsednictví pana Beneše z Kravař. Oneš z Nezdenic připsal své manželce Anně ve vsi Nezdenicích na tamním poplužním dvoře se všemi jeho náležitostmi čtyřicet grošů jako pravé věno podle práva země Moravské. Z prvních historických zpráv víme, že ve 14. a 15. století tvořilo Nezdenice několik tvrzí či dvorů, hovoří se až o sedmi, které tvořily tzv. lenní svobodné statky. Nezdenice utrpěly nezměrné škody za nájezdů loupeživých rot uherského šlechtice Michka Podmanického na počátku 16. století, za vpádů Bočkajovců roku 1605 a tureckých vojsk v létě 1663. Malá vesnice však dlouho nemohla uživit své majitele. Proto vstupovali do vojsk panovníka nebo zámožného panstva a scelené Nezdenice se staly majetkem jednoho vlastníka. Z nových majitelů připomeňme alespoň rod pánů z Marsinay (1637-1711), který zde nejen po několik generací žil, ale snažil se o hospodářský rozvoj statku. V nových poměrech rod upravil jednu z tvrzí na zámeček. Ostatní tvrze ztratily svůj význam a byly přeměněny buď na panské dvory nebo hospodářská stavení, hostinec či pivovar. Samostatným statkem zůstaly Nezdenice až do roku 1863. Koncem 19. století se v obci těžil a pálil vápenec, nový kamenolom otevřel v roce 1911 Leopold Špíšek z Komně. V roce 1909 byl v Nezdenicích založen Čtenářsko-vzdělávací spolek „Čech“. Dřívější zemědělský charakter obce je stále více nahrazován charakterem rekreačním.

Nejvýznamnější památky

Kulturní památkou obce je kostel sv. Petra a Pavla. Římskokatolická fara je zmiňována již v roce 1392. Na přelomu 16. a 17. století zde působili Čeští bratři. V současné době slouží tento kostel jak farníkům z Nezdenic, tak i ze Záhorovic. Podle pověsti je nejstarší stavbou přední část chrámu. Původní kaple, kde nyní stojí oltář, pochází údajně z doby Karla IV. Pozdější kaplička nestačila, proto byla rozšířena o chrámovou loď. Pod hlavním oltářem má být pochován bývalý majitel panství Pausperter Drachental z Uherského Brodu. Historie zámečku v Nezdenicích spadá do 16. a 17. století. V současné době je zámeček součástí domova důchodců, který byl v roce 2002 zcela zrekonstruován.

Přírodní zajímavosti

Z přírodních zajímavostí Nezdenic stojí za zmínku bývalý lom, ale i pramen kyselky, který se nachází v blízkosti místního koupaliště. Chloubou Nezdenic v minulosti byly jejich lázně, známé v celém kraji. Tomáš Jordan z Klausenburku, moravský fyzik a spisovatel již roku 1585 zjistil, že Nezdenská kyselka, pramenící na úpatí pahorku u lesa Nadějova jižně od vesnice, je široko daleko známá jako výborná léčivá voda obsahující řadu minerálů. Nemocní se koupali v pramenu ještě v roce 1887, téhož roku byly koupelny pro sešlost zbořeny, ale měděné potrubí se prý dosud v zemi nachází. Pramen byl v 30. letech 20. století neodborně sveden na jiné místo – dále od Špíškova kamenolomu a tím byl pramen velmi znehodnocen. Druhý zdroj jodové kyselky je v lesíku Ludvíka Šašinky na rozhraní bánovského a bystřického katastru, která obsahuje rovněž značné množství chloridu a uhličitanu sodného, jodidu, bromidu a boranu sodného, uhličitanu vápenatého i hořečnatého a chloridu draselného.

Možnosti trávení dovolené

K rekreačnímu charakteru obce přispívá nově vybudované fotbalové hřiště, hojně navštěvované letní koupaliště, tenisové hřiště s umělým povrchem a celoročním provozem, v jehož blízkosti je krásné přírodní prostředí bývalého lomu se zalesněným okolím. Lokalita je hojně využívána pro sportovní vyžití díky lyžařskému svahu s osvětlením a umělým zasněžováním. Turistická chata s možností ubytování slouží také pro pořádání různých společenských aktivit v přírodě. Z Nezdenic se jezdí směrem do Bojkovic, Uherského Brodu a lázní Luhačovice. Zájemci o cykloturistiku mohou využít vznikající cyklostezky. Pěší se po vyznačených turistických značkách mohou vydat např. na Modrou vodu, Mikulčin vrch nebo do Luhačovic.

Adresa

Nezdenice
687 32 Nezdenice

Kontakt

Turistické cíle

Kostel sv. Petra a Pavla
Kostel sv. Petra a Pavla
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat