Ostrožská Lhota

Přejdete kopec svatého Antonínka a ocitnete se v obci Ostrožská Lhota. Je místem, kde se narodil významný kněz P. Antnonín Šuránek. Byl pochován na místním hřbitově, kde mu můžete zapálit svíčku. Nově je s obcí spojen Pastorační dům P. A. Šuránka, kde je malé muzeum a knihy, které napsal. Malá obec dnes vyniká především největší sluneční elektrárnou ve střední Evropě a velkým parkem, kde si mohou vyhrát jak děti, tak najít klid a odpočinek na lavičce ve stínu stromů.

Leží v úžlabí mezi karpatskými výběžky při potoku Okluky, na severním úpatí poutního místa kopce sv. Antonína, asi 14 km jižně od okresního města Uherské Hradiště. I počtem obyvatel je největší Lhotou v České republice. Nejfrekventovanější dopravní spojení je ve směru Uherské Hradiště, dále pak na Veselí nad Moravou a Hluk. Do Blatnice pod sv. Antonínkem spojení není a do vesnice vlak nejezdí.

Historie a památky

Podle Gregora Wolneho (Die Markgrafschaft Mähren druhé vydání, Brno 1838, 4. svazek, Hradišťský kraj, str. 338.) předal markrabě Jan velkostatek Ostrow s připojenými vesnicemi Starou a Novou Blatnicí, Velkou Lhotou, Smíchovem (Míkovic) a Kvačicemi v roce1366 svému druhému synovi, Janu Soběslavovi, v závěti 1371 však třetímu a nejmladšímu Prokopovi.
Obec byla nazývána Majori Lhota (latinsky Velká Lhota). V roce 1421 přijali farníci náboženství Moravských bratří a bojovali spolu s husity. Roku 1511 koupil ostrožské panství Jan z Kunovic a jeho rod jej pak držel až do třicetileté války. Obec tehdy byla nazývána Ostrovská Lhota, Ostrá Lhota či Kamenná Lhota. Pánové z Kunovic dali v roce 1592 zpracovat první soupis poddaných a jejich majetku - Registra správní panství ostrovského léta 1592. V Ostrožské Lhotě bylo tehdy 72 osedlých. Ze jmen tam uvedených se až do 20. století v obci zachovaly tyto rody: Blahuš, Vaněk, Vlk, Pavelka, Bachan, Hanák. V Ostrožské Lhotě bývalo ještě roku 1592 mýto na silnici "hradské" vedoucí z Nového Města nad Váhem na Blatničku a zaniklou dědinu Smíchov -Ostrožskou Lhotu- do Uherského Ostrohu. Cestě se dosud říká "Smíchovská". Trasu lemovaly mohutné plané hrušně, z nichž se zachovala jenom jediná.
Dominantou obce s necelými1600 obyvateli je kostel sv. Jakuba postavený roku 1908, na místě zbořeného kostela z roku 1832, jehož věž pocházela z nejstaršího známého kostela, který se v roce 1830 zhroutil. Současně s kostelem byl v jeho blízkosti vystavěn i nový oddělený hřbitov, který nahradil starý hřbitov nacházející se do té doby bezprostředně okolo starého kostela. Samostatná farnost byla v Ostrožské Lhotě zřízena roku 1766 přispěním lhotského rodáka Jana Maluše, kněze v sousední Blatnici pod Sv. Antonínkem, kam do té doby Ostrožská Lhota náležela. V obci stojí sochy sv. Jana Křtitele (kulturní památka) z roku 1747 na rozcestí pod kostelem u cukrárny hojně navštěvované hlavně cykloturisty, sv. Jana Nepomuckého, sv. Cyrila a Metoděje, sv. Petra a Pavla. Kromě jiných křížů v extravilánu obce se v trati Veselské padělky nachází trojboká Boží Muka z 18. století. Zajímavým objektem je Pastorační dům pátera Šuránka nesoucí jméno po nejslavnějším lhotském rodákovi.

Lidové tradice

K místním tradicím patří únorová fašanková obchůzka s pochováváním basy, březnový košt slivovice, velikonoční košt vín, červnová pouť u sv. Antonínka a slovácké hody s právem v červenci konající se každý druhý rok. O uchování lidové kultury v Ostrožské Lhotě pečují soubory Háječek, dětský soubor Kameňáček a mužský pěvecký sbor. Soubory pořádají každoročně několik akcí (fašank, hody s právem, besedy u cimbálu), kterými udržují slovácké lidové tradice. Součástí souboru je i vlastní cimbálová muzika „Višňa“, která doprovází při vystoupení hlavně děti z Kameňáčku. V roce 2006 byl otevřen lidový domek Háječek s expozicí dobového oblečení, nábytku a hospodářského nářadí. Pěkným zpestřením místního (i regionálního) kulturního života je aktivita zdejších mažoretek.

Osobnosti obce

Mons. ThDr. Antonín Šuránek, 29. 5. 1902 – 3. 11. 1982, byl římskokatolickým knězem a spirituálem olomouckého kněžského semináře.

Příroda

V okolí kaple sv. Antonínka je kromě křížové cesty studánka se "zdravou vodou" a sochou sv. Antonína. Ke kapli vede z Blatnice lipová alej. Z Ostrožské Lhoty byla v roce 2003 otevřena turistická stezka pěkným prostředím žlabu Krasotince, přes Lysiny s dalekým výhledem, končící u kaple.
Údolí Okluky
Na konci katastru obce, za lhotskými vinohrady, kolem kterých projedete po cyklostezce na Uherský Ostroh, začíná území Natura 2000 s názvem Údolí Okluky. Lokalita byla vyhlášena k ochraně vzácného motýla – bource trnkového. Bližší informace na nature.hyperlink.cz

Nej místa

Ostrožská Lhota leží na vinařské cyklostezce Uherskohradišťské a Strážnické. Nejznámějším bodem regionu a častým cílem turistů je poutní místo už staletí nazývané kopec sv. Antonínka. Nedělní mše se konají v letním období každé odpoledne a v den svátku sv. Antonína.

Sluneční elektrárna
Největší sluneční elektrárna ve střední Evropě je postavena na okraji obce. Patří k technickým zajímavostem obce. Areál můžete navštívit díky pravidelným exkurzím pro školy a další zájemce, kteří se chtějí o principu fotovoltaiky a možnosti ochrany životního prostředí dozvědět více. Tel.: + 420 572 554 223, 608 448 324, 736 250 650

Relaxační zóna pro děti, otevřena v květnu 2009.

Nejzajímavější akce

Únor:   Fašank
Červen:   Antonínkové sečení trávy
Červen až srpen:  Hlavní a děkovná pouť na kopci sv. Antonínka
Červenec:  Slovácké hody s právem
Prosinec:  Mikulášské zpívání, Beseda u cimbálu

Sport

Bohaté sportovní vyžití nabízí fotbalový areál s velkým a malým hřištěm, občerstvením a tanečním parketem. Na hřiště navazují dva tenisové kurty a sportovní hala. Je zde posilovna a plážový volejbal.

 

 

 

Virtuální prohlídka

V panoramatickém obrázku se můžete pohybovat tažením a rolováním myši přímo na ploše obrazu.

Pro zobrazení v nejvyšší kvalitě doporučujeme nainstalovat DevalVR plugin

 

www.ostrozskalhota.cz
 

 

Adresa

Ostrožská Lhota
687 23 Ostrožská Lhota

Kontakt

Kontaktní osoba

Ing. Roman Tuháček - starosta

Turistické cíle

Lidový domek Háječek
mapa
Relaxační zóna
mapa
Kostel sv. Jakuba Staršího
mapa
Pastorační dům pátera Antonína Šuránka
mapa
Muzeum Ostrožská Lhota
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat