Valašská Bystřice

Slovní popis polohy obce

Velká horská obec Valašská Bystřice se 2.275 obyvateli leží 7 km jižně od města Rožnova pod Radhoštěm v údolí říčky Bystřice a jejich oboustranných přítoků jakoby v kotlině uprostřed Vsetínských vrchů. Střed obce leží v nadmořské výšce 460 m, nejvyšším bodem je vrchol Tanečnice s nadmořskou výškou 912 m. Rozloha obce je 36 km2. V obci je úplná základní škola, mateřská škola, pošta, knihovna s veřejně přístupným internetem, zdravotní středisko, lékárna, informační centrum, římskokatolický farní úřad a dostatek prodejen a stravovacích a restauračních zařízení. Pro bydlení starším a nemocným slouží Charitní domov pokojného stáří a Dům s pečovatelskou službou.

Stručná historie obce

Vzhledem k obtížné přístupnosti kopcovitého kraje byla obec založena teprve v polovině 17. století z dřívějších pasekářských usedlostí. Roku 1651 založil hrabě ze Žerotína gruntovní knihy obce nazvané Randýskova Bystřice podle jejího prvního fojta. Prvními obyvateli byli lesní dělníci, kteří zde těžili dřevo pro sklárny a na odlesněných pasekách si stavěli první chudá obydlí a zúrodňovali kamenitou půdu. Osídlení bylo rozptýleno téměř po celém členitém území obce včetně hřebenů kopců. Roku 1766 byla v obci tehdy již Velké Bystřici založena portášská stanice, to již byl velitelem sboru 10 let bystřický fojt Jiří Křenek. Ten přivedl sbor k vrcholnému období činnosti. Po jeho smrti roku 1791 velení převzal jeho syn Jan, později mladší syn Michal. Portášská tradice je v obci stále živá.

Nejvýznamnější památky

Hroby portášských velitelů před kostelem z konce 18. století mají podobu kamenných náhrobků a jsou chráněny jako kulturní památky. Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z let 1772-78. Pomník padlých valašskobystřických občanů ve světových válkách byl vystavěn v roce 1938 a umístěn je nedaleko základní školy. V obci se dochovaly původní sroubené chaloupky rozseté po svazích a hřebenech bystřických kopců.

Kultura a tradice

V obci se konají tradiční kácení máje, dožínky, bály, vánoční koledování a dodržují se další zvyky. O jejich uchování pro další generace se stará zejména valašský soubor Troják s cimbálovou muzikou, ale i dechová hudba Bystřičanka a další spolky. Velmi aktivní je i ochotnický divadelní soubor CHAOS, který každoročně secvičuje jedno i více představení a vystupuje s nimi v obci, v okolí i na přehlídkách. Získal již řadu ocenění. Aktivní je i Tělovýchovná jednota Sokol, která má tři oddíly: kopané, lyžování a turistiky. V budově staré školy u kostela je umístěn Památník malířky Marie Bognerové (1931-1997) s kolekcí jejich obrazů a předmětů, které ji provázely životem. Součástí expozice je i připomínka jejího otce Adolfa Bognera (1875-1947), básníka, spisovatele a dramatika.

Přírodní zajímavosti

Více jak dvě třetiny území obce pokrývají lesy. Střídají se s množstvím samot, luk a pastvin často s porosty jalovců v členité hornaté krajině. Z hřebenových partií, z části odlesněných, je vedena většina turistických cest a jsou z nich krásné výhledy do okolí. Celá obec patří do Chráněné krajinné oblasti Beskydy, vyskytuje se tu řada chráněných živočichů a rostlin.

Možnosti trávení dovolené

Území obce je velmi vhodným terénem pro letní pěší i cykloturistiku a zimní turistiku na běžkách. Ve Skia Areálu Bůřov je možné lyžovat na upraveném a vybaveném svahu pro sjezdové lyžování. V obci je dostatek ubytovacích kapacit nejrůznější kategorie, pro školní výlety a letní pobytové tábory slouží turistická chatová základna Mraveniště. Obec má ideální podmínky pro agroturistiku. Pro sportování slouží dvě fotbalová hřiště, tenisové kurty, vybavená telocvična při ZŠ, která slouží i veřejnosti pro veškeré míčové hry, je zde i posilovna. K adrenalinovému sportu slouží paintballová hřiště u chaty Búřov.

Adresa

Valašská Bystřice

Turistické cíle

Hroby Portášů Valašská Bystřice
mapa
Ski areál Búřov Valašská Bystřice
mapa
Památník malířky Marie Bognerové
Památník malířky Marie Bognerové
mapa
Zvonička na Kyčerách
Zvonička na Kyčerách
mapa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
mapa
Kaplička Na Rovni
Kaplička Na Rovni
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat