Navštivte
Březí
Poloha
Vinařská obec Březí leží asi 6 km severozápadně od Mikulova při hranici s Rakouskem.
Historie
Obec Březí vznikla německou kolonizací v polovině 13. století, kdy se zde podobně jako v celém příhraničním pásmu jižní Moravy usadili němečtí kolonisté. Patrně koncem 15. století zpustla a byla nově osazena až po r. 1576. Těsně před třicetiletou válkou v r. 1618 byla přikoupena k drnholeckému panství, s nímž sdílela osudy až do r. 1848. Obec byla v minulosti známa především knoflíkářstvím, šitím rukavic a výrobou sítěk na vlasy. Vždy zde byli také znamenití vinaři. Čile se obchodovalo s Vídní, a to především s okurkami, ovocem, zeleninou, fazolovými lusky.
Památky
Dominantou obce je kostel sv. Jana Křtitele z let 1691-1696 a je památkově chráněn stejně jako fara s bránou a hospodářským stavením. V kostele se nachází lustr pravděpodobně z roku 1860. Jde zřejmě o největší lustr svého druhu v celé republice. Měří 4 m na výšku, průměr dolního kruhu je 2 m. Je na něm celkem 13 684 skleněných křišťálových ověsků. Památkově chráněny jsou také sochy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého a kaplička u silnice do Mikulova. V okolí obce se nachází řada bunkrů pohraničního opevnění z konce 30. let 20. století.
Kulturní tradice
Z místních akcí připomeňme tradiční hody, březnovou výstavu vín, či vánoční posezení u cimbálu.
Příroda
Do katastru obce zasahuje jižní cíp rozsáhlé národní přírodní památky Dunajovické kopce, která chrání porosty drnové stepi a stepní lada s řadou vzácných a chráněných rostlinných a živočišných druhů. Rozsáhlejší písčiny východně od obce dnes kryjí akátové lesíky.