Jarohněvice

Slovní popis polohy obce

Obec Jarohněvice leží 4 km jihozápadně od města Kroměříž na samé hranici počátku Litenčiscké pahorkatiny, pohoří Chřibů a Středomoravské nivy. Reliéf katastru je tvořen široce zaoblenými rozvodními hřbety na rozvodích toků a široce rozevřenými úvalovitými údolími.

Stručná historie obce

Jarohněvice jsou situovány ve starém sídelním území s úrodnou půdou a příhodnými podmínkami pro osídlení, což dokazuje řada archeologických nálezů a nalezišť pravěkých kultur. Je to například nevelké hradisko ze slezského období lužické kultury (450–800 př. n. l.) v lese Hvězda (dříve Obora) lesní trati U kaštanů, kde je dosud patrný nevysoký obvodový val. V polní trati Vrbovce bylo objeveno menší žárové pohřebiště z mladší doby římské – 4 století n. l. V lese Hvězda se také nalézá rozsáhlý kostrový mohylník ze středohradištního období, což dokládá slovanské osídlení obce daleko dříve, než jsou písemné zprávy. První písemná zmínka o obci je obsažena v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z r. 1141. Obsahem listiny je přenesení biskupského sídla v Olomouci od starého kostela sv. Petra k nové bazilice sv. Václava. V závěru listiny je připojen soupis církevních statků. Část obce náležela tehdy velkofarnímu kostelu ve Spytihněvi. Místní jméno je odvozeno od osobního jména Jarohněv a je zaznamenáno v různých obměnách – Jarohniwicz, Jarohniewicz, Yarohnyewicz, Jarohňovice. Škola byla v Jarohěvicích postavena již v roku 1780 a plnila důležitou kulturní úlohu. Kroměřížská vrchnost mívala v Jarohněvicích mlýn a také cihelnu. Do roku 1986 patřily k Jarohněvicím administrativně také obce Drahlov a Šelešovice. Pak byly tyto obce integrovány k městu Kroměříž. K opětovnému osamostatnění Jarohněvice došlo v roce 1990. V obci žije okolo 270 obyvatel.

Nejvýznamnější památky

Dominantou obce je starobylá zvonice z r. 1740, mlýn ze 14. století, rekonstruovaný r. 1997 na objekt bydlení při zachování vnějších rysů a budova radnice.

Kultura a tradice

V obci se dříve slavily hody na svátek sv. Floriána, patrona hasičů (4. května). Tato tradice nebyla obnovena, ale namísto toho hasiči pořádají každoročně hasičský výlet. Před Vánocemi se pořádá setkání u vánočního stromu a jeho rozsvícení.

Další témata (upřesněte)

Rodák: Významnou osobností Jarohněvic byl řídící učitel Emil Vojtek, protagonista kulturního dění, zakladatel pěveckých sborů, kulturního kroužku, žákovského ochotnického a loutkového divadla. Další významnou osobností byl vlastivědný pracovník a spisovatel Bohumil Skácel, který z Jarohněvicého katastru zachránil řadu archeologických nálezů a ve svém osmi set stránkovém díle nazvaném Kapitoly z minulosti Jarohněvice popsal dějiny obce od nejstarších dob až do r. 1939. Tento vzácný rukopis včetně četných příloh je uložen v Muzeu Kroměřížska.

Adresa

Jarohněvice

Turistické cíle

Mlýn
Mlýn
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat