Zdounky

Stručná historie obce

O Zdounkách se poprvé dovídáme v roce 1298, kdy tu žil vladyk Albert de Domka či de Nonekena. Jako městečko jsou Zdounky známy od roku 1358. Za husitských válek vládl na zdounecké tvrzi Štěpán z Holštejna a Vartnova, kolem roku 1423 byly Zdounky zpustošeny husitskými vojsky. Ve středověku se několikrát změnili vlastníci obce. K největšímu rozkvětu dochází v 16. století za vlády Zoubků ze Zdětína, kteří patřili k významným rodům moravské šlechty. Dalšimi majiteli byli jezuité a od roku 1806 hrabata z Lambergu. Posledním majitelem byli Strachwitzové. Zdejší obyvatelé se živili především zemědělstvím. Ještě v roce 1940 ve Zdounkách sídlil okresní soud, berní úřad a státní notářství. Jméno městečka má zamotanou historii. V odborné literatuře se dlouhou dobu tradovalo, že latinsko-německý zápis z roku 1298, první připomenutí jeho existence, zní "de Noneken", tedy "ze Zdounek", byť si historikové i lingvisté byli vědomi podivného tvaru Noneken = Zdounky. Teprve brněnský historik Libor Jan nedávno (1997) prokázal, že se jedná o chybné čtení, poprvé poznamenané F. M. Pelclem v roce 1798 a následně přebírané ve všech publikacích až do dnešních časů. V originální listině ve skutečnosti stojí "de Noneken", i když i tak se patrně jedná o jistou zkomoleninu jména Zdounek, ovšem daleko menší než v chybném čtení. Jméno obce se v dalších staletích objevuje v nejroztodivnějších variantách: 1330 se píše "de Donka", 1368 "in Sdunka", 1375 "de Wzdunek", 1406 se připomíná tvrz Vzdúnky, ale jen o rok později píše jiný písař "de Zdunka" a druhý na "vzdúneckém zboží". Roku 1483 jsou Zdunky, 1510 ve Zdaunkach, 1516 jsou "gruntové zdunecztij", ale 1518 "v gruntech wzduneczkych". Z roku 1573 je znám tvar "na Zdunkach" i městečko "Zdaunky". Poslední tvar byl ustálen pro 17. a 18. století, aby se od roku 1872 psalo dnes běžné Zdounky. Obec Zdounky má pět místních částí - Cvrčovice, Divoky, Lebedov, Nětčice a Těšánky.

Slovní popis polohy obce

Obec Zdounky leží jihozápadně od Kroměříže v podhůří Chřibů.

Nejvýznamnější památky

Ze zdouneckých pamětihodností je první v řadě původně gotický farní kostel Nejsvětější Trojice. Poprvé je připomínán v r.1366, datum jeho založení je patrně ještě starší. Kostel vznikl zřejmě přestavbou staré tvrze. Ta však zanikla až kolem r.1423 za husitských válek. Podle novější verze stávala tvrz v těsné blízkosti kostela v místech, kde se říká "Na Valech" a kde byly při kopání nalezeny základy stavby. V r. 1570 byla dokončena přístavba kostelní věže (Jáchym Zoubek ze Zdětína). Svědectví o tom je doloženo na osazené pamětní desce.

Zámek stojí pravděpodobně na místě nové tvrze, která byla vybudována náhradou za tvrz zbouranou husity v polovině 16. století. Tvrz nechal přestavět do podoby renesančního zámku počátkem 17. století podkomoří Markrabství moravského Jáchym Zoubek ze Zdětína. Dnešní barokní podoba zámku pochází z poloviny 17. století, kdy zámek patřil hradišťské jesuitské koleji. Roku 1661 byla dokončena v prvním poschodí stavba barokní kaple řádového světce Ignáce z Loyoly. Úpravy v polovině 19. století se týkaly pouze interiérového řešení. Dnes je zámek veřejnosti nepřístupný.

Kultura a tradice

Tradiční událostí v životě obce je masopust spojený s maškarádou – voděním medvěda a na večerní zábavě pochování basy s kulturním programem hasičů. Zvyk se dodržuje celá desetiletí. Stavění máje bývá spojené s oslavou osvobození Zdounek a okolí. Otvírání studánek v obci Divoky se ujímají ochránci přírody. Pohádkový les je zábavou pro děti.

Přírodní zajímavosti

Na území obce jsou 2 chráněná území: přírodní památky Drážov a Kamenec. Na katastru obce Cvrčovice leží přírodní památka Včelín s teplomilnou vegetací.

Možnosti trávení dovolené

Turistické a rekreační středisko s turistickou chatou Bunč leží na hřebenu Chřibů. Turistickou útulnu vybudoval na této významné křižovatce starých cest Klub českých turistů v roce 1921. Návštěvníci Zdounek se mohou s památkami a přírodou Chřibů seznámit prostřednictvím středně obtížné, 23,5 kilometrů dlouhé cyklotrasy, vedoucí většinou po silnicích 2. třídy a přes hřeben Chřibů. Z Uherského Hradiště směřuje na Staré Město, do Modré, a Zdounek. Z obce Divoky údolím Divockého potoka a na vrch Kamenec (397 m n.m.) vede naučná stezka Boří.

Další témata (upřesněte)

Rodáci: Z osobností Zdounek je významný technický vědec a spolutvůrce Kaplanovy turbíny Jaroslav Slavík.

Adresa

Zdounky

Turistické cíle

PP Včelín
PP Včelín
mapa
PP Kamenec
PP Kamenec
mapa
Zámek Zdounky
Zámek Zdounky
mapa
Naučná stezka Spáčilova
Naučná stezka Spáčilova
mapa
Bunč
mapa
Rozhledna Lebedov
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat