Město Karolinka

Slovní popis polohy města

System Message: WARNING/2 (<string>, line 2)

Title underline too short.

Slovní popis polohy města
------------------------

Město Karolinka je po Zubří druhým nejmladším městem na Valašsku. Nachází se v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, asi 23 km od okresního města Vsetín.

Stručná historie města

System Message: WARNING/2 (<string>, line 2)

Title underline too short.

Stručná historie města
---------------------

Území dnešní Karolinky patřilo již od prvních známých písemných zmínek ke vsetínskému panství. Na počátku 16. století byla nejvýchodnějším sídlem panství ves Hovězí. Poměrně rozsáhlý prostor mezi Hovězím a hranicí Moravy, tvořenou hřebenem Javorníků, nebyl osídlen. Podmínky pro osídlování tohoto úseku moravsko-uherského pohraničí byly příznivější až v polovině 17. století, kdy zde vznikly nové vsi - Zděchov, Halenkov a Nová dědina. Z hlediska historie Karolinky má zásadní význam posledně jmenovaná ves. Nová dědina vznikla roku 1649 a podle jména manželky zakladatele, tehdejšího majitele vsetínského panství, byla nazývána také Rozínkov, později Hrozenkov. Od začátku 19. století se jmenuje Nový Hrozenkov. V letech 1861-62 nechal postavit na východním okraji Nového Hrozenkova podnikatel Salomon Reich sklárnu, nazývanou Karolinina huť. Hlavním odbytištěm výrobků z huti - broušeného skla a cylindrů na petrolejové lampy - byla Vídeň a oblast Haliče. Výstavba závodu brzy podnítila další stavební činnost v jejím okolí a vznik nových živností. Prosperující huť byla motorem industrializace a růstu životní úrovně v celém mikroregionu zejména v období do světové hospodářské krize. Nová místní část obce Nový Hrozenkov byla pojmenovaná po sklárně - Karolinina Huť. Situace po druhé světové válce přející radikálním změnám využili občané průmyslové východní části Nového Hrozenkova k prosazení rozdělení obce. A tak 1. ledna 1949 vznikla samostatná Karolinina Huť, která byla zanedlouho (21. června 1951) přejmenována na Karolinka. Stavba přehrady (1975 - 1986) v údolí Stanovnice se stala dalším významným mezníkem v historii obce, který ovlivnil zásadním způsobem podobu Karolinky. Dnes tato přehrada zásobuje pitnou vodou velkou část okresu Vsetín a částečně Zlín. V roce 1995 byl obci přidělen znak a prapor, kde je skleničkou znázorněna tradiční sklářská výroba. Modré vlnky se stříbrnou konturou, respektive modré pásy na praporu, znázorňují přehradu na pitnou vodu v údolí Stanovnice a zelené pozadí znázorňuje přírodu - hory Javorníků a Beskyd. V roce 1998 získala Karolinka statut města.

Nejvýznamnější památky

Mezi největší kulturní pamětihodnosti Karolinky patří tzv. Raťkovský shluk starých valašských dřevěnic z konce 18. a počátku 19. století. Za shlédnutí stojí také kostel Panny Marie Karmelské, který byl vysvěcen v roce 1997 a kde je umístěna největší dřevěná socha Madony v České republice (253 cm).

Kultura a tradice

Pro kulturní vyžití je ve městě v provozu soukromé kulturní zařízení Valašské národní divadlo, kde vedle divadelních a hudebních představení probíhají i plesy, výstavy a různé kulturní akce. Základní umělecká škola několikrát ročně pořádá koncerty žáků školy, Konzervatoře Kroměříž a koncerty umělců z celé republiky. Zároveň zajišťuje i tradiční „Živý Betlém“, „Mikulášskou nadílku“ a výstavy výtvarných prací. Také provozuje loutkové divadlo pro nejmenší. Návštěvníci města mohou navštívit galerii a ateliér akademického malíře Jiljího Hartingera. Velkou církevní událostí je každoroční Pouť ke svátku Panny Marie Karmelské, která se koná pravidelně v polovině července. V roce 2014 bylo otevřeno Muzeum sklářství, kde můžete shlédnout sklářské výrobky od roku 1862 do současnosti. V Galerii Muzea sklářství jsou vystaveny obrazy se sklářskou tématikou ak. malířů J. Hartingera., F. Podešvy, K. Hofmana.

Přírodní zajímavosti

Karolinka je situována v údolí podél Vsetínské Bečvy ve východní části okresu Vsetín. Střed města leží v nadmořské výšce 485 m a nejvýše položeným místem je Malý Javorník (1019,2 m). Město je obklopeno ze severu pohořím Vsetínské vrchy a z jihu Javorníky. Území města protínají údolí Stanovnice, Pluskoveček, Bzové, Raťkov a Kobylská. Dominantou je vodní nádrž Stanovnice, která byla vystavena v letech 1977 až 1986. Padesátihektarová nádrž pojme 7,5 milionů metrů krychlových vody.

Možnosti trávení dovolené

V Karolince jsou pro turisty dostupné ubytovací služby (hotel, penziony, chalupy). Síť restauračních zařízení doplňuje Raťkovský šenk s místními specialitami. V Karolince nechybí nejrůznější sportovní zařízení, jako například travnaté hřiště na kopanou, tenisové a volejbalové kurty, sportovní areál Na Horebečví, skatepark Karolinská laguna. V zimě je v provozu SKI areál Karolinka nebo je možné využít lyžařských areálů na Soláni a v okolních obcích Velké Karlovice a Nový Hrozenkov. Vyznavačům bílé stopy slouží řada udržovaných a značených tras zejména ve Velkých Karlovicích. Turistům je ve městě a okolí k dispozici řada značených stezek a Cyklostezka Bečva. Na Radničním náměstí je umístěna nabíjecí stanice pro elektrokola.

Adresa

Město Karolinka
75605 Karolinka

Turistické cíle

Rodový shluk valašských chalup - Raťkov
mapa
Ski areál Karolinka
mapa
Lyžařská lokalita Soláň
mapa
Expozice skla a sklářských výrobků
mapa
Lyžařské areály Soláň
mapa
Rodinný dům č.p. 18 Orságů - Bitalovských
Rodinný dům č.p. 18 Orságů - Bitalovských
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat