Kaple sv. Barbory

Raně barokní kaple sv. Barbory poblíž hradu Buchlov sloužila jako rodinná hrobka rodu Berchtoldů. Od kaple je krásný výhled na slovácké Dolňácko. Kaple je vzdálena od hradu Buchlov 1 km, tj. 15 - 20 minut pěší chůze a je otevřena v červenci a v srpnu, případně o poutích.

Expozice / prohlídková trasa

interiér kaple

Expozice / prohlídková trasa

expozice - historie, výstava Arnošt Hrabal

Kaple sv. Barbory stojí na 500 m vzdáleném kopci na východ od hradu Buchlov, asi 5 km západně od obce Buchlovice.

Kaple stojí na vrchu Modla, lidově zvaným Barborka, na němž od 13. století stával raně gotický kostel sv. Barbory, který však záhy zchátral. Za majitele buchlovského panství Hanuše Zikmunda z Petřvaldu došlo proto v letech 1672-73 k výstavbě nové kaple, která měla být součástí kláštera trinitářů. Při novostavbě bylo využito gotických architektonických článků z původního kostelíka, které se nalezly také v jižní opěrné zdi tzv. poustevny. Z vlastního kláštera na severní straně svatyně se ale podařilo vybudovat pouze základy. Nová kaple sv. Barbory byla vztyčena na půdorysu kříže a nad křížením završena kupolí. Raně barokní architekturu dotváří na hlavním portálu s erbem stavebníka a jeho manželky Anny Marie Serényiové, na oknech a balustrádě galerie geometrický a rostlinný ornament tesaný v kameni.

Vybavení kaple pochází ze 17.-19. století. Hlavní oltář z přelomu 17. a18. století sem byl přemístěn z kláštera na Velehradě, zrušeného roku 1783. Původní oltář byl naopak v roce 1923 převezen do farního kostela v Buchlovicích. Svatyně sloužila jako rodová hrobka Petřvaldských a Berchtoldů a náhrobky představují také nejcennější mobiliář.

Z galerie kaple je za pěkného počasí krásná vyhlídka do širokého okolí hradišťského Dolňácka. Tuto krajinu s jejími hlubokými bukovými lesy zachytil ve své rozsáhlé výtvarné tvorbě místní rodák, katolický kněz Arnošt Hrabal (1886-1969). K připomenutí jeho díla je na galerii kaple instalována stálá výstava jeho kreseb a dřevorytů.

Kaple spadá pod správu státního hradu Buchov a je přístupná veřejnosti.

Adresa

Kaple sv. Barbory
687 08 Buchlovice

Kontakt

telefon: 572 595 161

Najdete v okolí

Turistické cíle

Přírodní památka Barborka
0.1 km
mapa
Skály pod Barborkou
Skály pod Barborkou
0.2 km
mapa
Lesnická naučná stezka "Okolo Buchlova"
0.5 km
mapa
Státní hrad Buchlov
0.5 km
mapa
Přírodní památka Břestecká skála
1.4 km
mapa
Lyžařský areál Mendl Ski Břestek
1.7 km
mapa

Služby

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat