Židovský hřbitov Holešov s obřadní síní

K hlavním magnetům židovského hřbitova ze 17. století je hrob světově významného učence, rabína Sabbataje ben Meir ha Kohena, k němuž každoročně míří kroky tisíců návštěvníků z celého světa.

Židovský hřbitov se nachází vedle Domova pro seniory v Hankeho ulici. Z hlavního náměstí se jde severně přes náměstí Svobody do Přerovské ulice a tam u parkoviště po levé straně začíná Hankeho ulice. Hřbitov je asi v její polovině po levé straně.

První písemná zmínka o hřbitově je z roku 1606. Nejstarší dochovaný a doposud čitelný náhrobek pochází z roku 1647, poslední z r. 1987. V současné době se zde již nepohřbívá. Celkový počet hrobů se odhaduje kolem 2 tisíc. Jsou zde pohřbeni Židé nejen z Holešova, ale z celého dřívějšího rabinátu, který sahal až po Vizovice. Nejvíce navštěvovaný je hrob světově významného učence, rabína Sabbataj ben Meir ha Kohena (1621-1663), který je lákadlem pro ortodoxní Židy především z USA, Izraele a dalších zemí. Mimo něj se zde nacházejí hroby řady dalších nejen místních rabínů nebo třeba rodičů Rudolfa Jelínka z Vizovic. Při vchodu do hřbitova je umístěna smuteční obřadní síň z r. 1903, nově opravena v r. 2003. Uvnitř bývají instalovány většinou různé výstavy. Majitelem židovského hřbitova je Židovská obec Brno.

Posledních několik let zde o letních prázdninách probíhají brigády dobrovolníků z celého světa. Hřbitov je volně přístupný.

Adresa

Židovský hřbitov s obřadní síní
Hankeho 260
769 01 Holešov

Kontakt

telefon: +420 603 796 411, +420 573 397 822

Kontaktní osoba

Vratislav Brázdil

Najdete v okolí

Turistické cíle

Šachova synagoga Holešov
0.1 km
mapa
Malé muzeum kovářství Holešov
0.2 km
mapa
Kostel sv. Anny Holešov
0.3 km
mapa
Trinitářský klášter
Trinitářský klášter Holešov
0.3 km
mapa
Městské muzeum a galerie Holešov
0.4 km
mapa
Zámek Holešov Holešov
0.4 km
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat