Šachova synagoga

Šachova synagoga ze 16. století patří k několika málo synagogám s dochovalou tzv. polskou výzdobou. Jedná se o unikátní památku židovské kultury.

Cena prohlídky : dospěla osoba - 120 kč Dítě do 15 let, student, senior, ZTP - 70 Kč Rodina (2 dosp. osoby + max 3 děti) - 280 Děti do 6 let - zdarma

Synagoga se nachází vedle Centra pro seniory v Příční ulici. Z hlavního náměstí se jde severně přes náměstí Svobody do Přerovské ulice a tam u parkoviště po pravé straně začíná Příční ulice. Budova je asi v její polovině po pravé straně. Byla postavena v roce 1560 po velkém požáru, který zničil původní dřevěnou modlitebnu. V následujícím století proběhly stavební úpravy, které budovu dále rozšířily. Ve 30. letech 18. století proběhla velká rekonstrukce, při které byla mimo jiné sjednocována celková vnitřní výzdoba. Ta se dochovala dodnes. Díky polskému charakteru výzdoby patří k několika málo synagogám na světě, jež se jí mohou pyšnit. Po další rekonstrukci v 60. letech 20. století byla synagoga zpřístupněna veřejnosti jako židovské muzeum a k tomuto účelu slouží dodnes. V hlavním sále upoutá především krásně kovaná mříž kolem řečniště z 18. století. V horních dvou patrech se nachází expozice s názvem „Židé a Morava“, kde se mohou návštěvníci více dovědět o historii Židů na Moravě a zhlédnout fotografie mnohých židovských památek na Moravě, existujících i zaniklých. Objekt vlastní Židovská obec Brno, avšak správcem je Městské kulturní středisko Holešov. O letních prázdninách zde už tradičně probíhá Týden židovské kultury.

Adresa

Šachova synagoga
Příční
769 01 Holešov

Kontakt

telefon: +420 603 796 411, +420 573 397 822

Kontaktní osoba

Vratislav Brázdil

Najdete v okolí

Turistické cíle

Malé muzeum kovářství Holešov
0.1 km
mapa
Židovský hřbitov Holešov s obřadní síní Holešov
0.1 km
mapa
Kostel sv. Anny Holešov
0.2 km
mapa
Trinitářský klášter
Trinitářský klášter Holešov
0.2 km
mapa
Černá kaple Holešov Holešov
0.3 km
mapa
Městské muzeum a galerie Holešov
0.3 km
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat