Zřícenina hradu Šaumburk

Hrad Šaumburk dal postavit Bruno ze Schauenburku, olomoucký biskup ve 13. století. Zanikl za uherských válek v 15. století. Zbytky hradů a valů najdete nad obcí Podhradní Lhota, odkud vede turistická trasa.

Hrad Šaumburk byl ve středověku správním střediskem kelčského kraje (severovýchodně od Bystřice pod Hostýnem). Hrad stával nad dnešní Podhradní Lhotou, stejně jako blízký vladycký hrádek Nový Šaumburk (Zubříč). Starší biskupské državy na kelčsku tvořily značný majetek se správou na hrádku v Kelči. Hrádek však nebyl dosti pevný. Proto Olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku zaměnil roku 1272 svou ves Žopy u Holešova za ves Zubřice (později zaniklou), která patřila Jindřichovi z Přílep. Tím získal strmý vrch nad touto vsí, kde zbudoval kolem roku 1272 raně gotický hrad, který nazval podle svého rodového sídla v Holštýnsku. V roce 1273 je zde uveden purkrabě Mikuláš ze Šaumburka (jinak zvaný Mikuláš z Choryně). Roku 1281 zde sídlil biskupský man Mikuláš z Choryně, který pak na přelomu 13. a 14. století založil poblíž hrádek Nový Šaumburk, který měl patrně chránit přístup k Šaumburku. Za válek uherských v druhé polovině 15. století hrad dobyl král Matyáš Korvín a dal posádku Šaumburka i Kelče pobít. To byl zánik hradu Šaumburka.

Z hradu se dodnes nedochovaly prakticky žádné nadzemní pozůstatky až na kopec a prostor hradního paláce, jámy a částečné valy. Palác je velmi rozlehlý (asi 120 x 50 m) a bez žádných větších zbytků zdiva.

Adresa

Zřícenina hradu Šaumburk
768 71 Podhradní Lhota

Kontakt

telefon: +420 573 501 901
e-mail: info@mubph.cz

Kontaktní osoba

Městské informační centrum

Najdete v okolí

Turistické cíle

Zřícenina hradu Zubříč Podhradní Lhota
0.4 km
mapa
Rajnochovická lesní železnice, z.s. Rajnochovice
1.5 km
mapa
Kostel Narození Panny Marie a sv. Anny Rajnochovice
1.9 km
mapa
Rozhledna Kelčský Javorník Rajnochovice
2.3 km
mapa
PR Kelčský Javorník Rajnochovice
2.3 km
mapa
PP Skalka-Polomsko
PP Skalka-Polomsko Rajnochovice
2.5 km
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat