Zřícenina hradu Křídlo

Zřícenina hradu založeného v polovině 14. století, v němž byla středověká penězokazecká dílna, se nachází u obce Brusné. Na původním místě se nachází pozůstatky hradby a hradních věží. Přístupný je po modře/žlutě značené trase z Chomýže, Brusného a Rusavy.

Na místě je patrný přes 3 m hluboký příkop, stopy opevnění, zbytky zdiva, pozůstatek válcové věže. V polovině 15. století zde existovala jedna z největších dílen na falešných ražbu mincí na Moravě.

Svůj název odvozoval od vysunutého křídla protáhlé hory Barvínku, která střežila vstup do údolí Rusavy. I když prvou zprávu o hradě máme až z r. 1365, byl podle stavebních dispozic vybudován asi počátkem 14. století. V r. 1365 postoupil Vlk z Dobrotic, syn Záviše z Dobrotic, hrad Křídlo spolu s třetinou Chomýže, částí Chlumečného a polovinou Rymic Vilémovi z Kunštátu. Po jeho smrti (1374) prodal poručník nezletilých dětí Heralt z Kunštátu hrad Ctiboru z Cimburka, který se pak psal i z Křídla; jeho rod držel hrad až do r. 1437. V l. 1437 – 1460 jej vlastnili Herburt a Leonart z Bořitova, jinak z Počenic. V l. 1460 – 1480 náležel hrad Křídlo Machně z Krčmaň, vdově po Herburtovi z Bořitova. Ta se pro svůj rozmařilý život dostávala do četných finančních nesnází, z nichž hledala východisko v padělání hodnotných uherských mincí z doby Matyášovy, které prováděla přímo na hradě.

Kolem r. 1475 se zmocnil na krátkou dobu Křídla jeden z Machniných věřitelů Albert Kostka z Postupic. Koncem 70. let 15. století rozbořila hrad vojska uherského krále Matyáše a při prodeji panství v r. 1481 se připomíná jako zbořeniště; nebyl již obnoven.
Z hradu Křídla se dodnes dochovaly pod sutí kamenů staré patníky úzké brány a základní obrysy hradního paláce, na západním okraji pak zbytky hradní věže, sahající hluboko do základů stavby.

Adresa

Zřícenina hradu Křídlo
768 61 Brusné

Kontakt

telefon: +420 573 501 901

Kontaktní osoba

Městské informační centrum Bystřice pod Hostýnem

Najdete v okolí

Turistické cíle

Panský mlýn Brusenka Brusné
0.9 km
mapa
Evangelický kostel sv. Trojice Rusava
2.0 km
mapa
Pardus, vrchol Rusava
2.1 km
mapa
Kašparova vila Rusava
2.2 km
mapa
PP Stráň
PP Stráň Slavkov pod Hostýnem
2.5 km
mapa
Zřícenina hradu Chlum
Zřícenina hradu Chlum Rusava
2.9 km
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat