Černá kaple Holešov

Unikátní Černá kaple byla v roce 1748 přistavěna k pravé straně kněžiště farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Holešově. Pod touto pohřební kaplí se nachází rodinná hrobka Rottalů a Wrbnů. Kaple nese název podle převládající barvy, která je kombinací černého a šedého imitovaného mramoru na stěnách. Kapli proslavila sochařská výzdoba Gottfrieda Fritsche. Naproti sobě jsou tu vybudovány dva oltáře zachycující poslední dny Ježíše Krista a v nikách jsou umístěny sochy zakladatele kaple a jeho manželky.

POPIS INTERIÉRU: K pravé straně kněžiště se rozhodl majitel panství František Antonín hrabě z Rottalu přistavět pohřební kapli, jejíž výzdoba měla odpovídat prestiži a bohatství tohoto rodu. Kaple nese název podle převládající barvy, která je kombinací černého a šedého umělého mramoru na stěnách, od kterých se výrazně odráží bílý štuk soch a zlacené hlavice pilastrů. Černá kaple byla dokončena v roce 1748. Pod kaplí byla vybudována krypta jako místo posledního odpočinku hraběcí rodiny Rottalů, později i Wrbnů. Kaple je jedinečné umělecké dílo nevídané hodnoty a proslavila ji výzdoba sochaře Gottfrieda Fritsche (1706–1750). Zakladatel kaple a jeho manželka Marie Cecílie jsou zde zachyceni v nadživotní velikosti včetně do detailů provedeného rokokového oblečení. Pod jejich sochami se nacházejí latinské nápisy. Proti sobě jsou umístěny dva oltáře. Na západním oltáři je zachycena událost v předvečer Velkého pátku – Pán Ježíš se modlí v Getsemanské zahradě na hoře Olivové a z posledních sil ho zachytává anděl, aby neklesl k zemi. Na východní straně je umístěn hlavní oltář ke cti ukřižovaného Spasitele. V dolní části lze vidět v plamenech duše ve zhmotnělé lidské podobě, které upínají ruce k ukřižovanému Ježíši na obraze a prosí jej o odpuštění, aby se mohly dostat do nebe. Do kaple bylo přemístěno i devět cechovních postavníků z konce 18. a z počátku 19. století, které byly dříve připevněny na bocích lavic v hlavní lodi kostela kvůli zasedacímu pořádku.

MOŽNOST PROHLÍDKY: Černou kapli je možné si prohlédnout v rámci prohlídkového okruhu kostelem Nanebevzetí Panny Marie nebo samostatně. Prohlídky jsou zdarma a konají se od 1. května do 30. září o víkendech a státních svátcích. Skupinku návštěvníků je možné provést i během týdne po domluvě na faře – tel. číslo 739 246 037 (nahlásit alespoň jeden den dopředu). Krypta není přístupná veřejnosti, zájemci si však mohou prohlédnout fotografie. Bližší informace o prohlídkách a podrobnější popis interiéru Černé kaple je možné nalézt na internetových stránkách: http://cirkevni-pamatky-holesova.webnode.cz/.

Adresa

Chrám Nanebevzetí Panny Marie
nám. Dr. E. Beneše
769 01 Holešov

Kontakt

telefon: 606 410 819

Kontaktní osoba

Římskokatolická farnost Holešov

Najdete v okolí

Turistické cíle

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Holešov
0.0 km
mapa
KinoKlub Holešov
0.1 km
mapa
Kino Svět Holešov
0.1 km
mapa
Trinitářský klášter
Trinitářský klášter Holešov
0.1 km
mapa
Kostel sv. Anny Holešov
0.1 km
mapa
Městské muzeum a galerie Holešov
0.2 km
mapa

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat