Zoologická zahrada

Zoologickou zahradu s třicetiletou historií najdete na severozápadě Hodonína v městské části Bažantnice. Rozkládá se na 7,5 ha parkové a vodní plochy na okraji lužního lesa. Díky intenzivnímu rozvoji původního zookoutku a poté zooparku se dnešní hodonínská zoo může chlubit několika moderními pavilony, z nichž nejnovějším je vzdělávací centrum s ubikacemi a výběhy velkých koček. Ze své přitažlivosti ale nic neztratila ani sladkovodní a mořská akvária, jimž dominuje žralok černoploutvý, nebo pavilon exotického ptactva. Na ty, kdo mají rádi opice, opičky a plazy, čeká pavilon primátů a terárií. Zoo Hodonín chová pět set zvířat ve 150 druzích, z nichž 70 je v seznamu ohrožených. Kdo ale přijde s dětmi, určitě se pozdrží. Právě jim patří dvorek s domácími zvířaty a čekají na ně i hřiště s prolézačkami.

Zoologická zahrada Hodonín byla založena v roce 1975 a za dobu existence její branou prošlo více než 3.000 000 návštěvníků. Nachází se na kraji města v části Bažantnice obklopená lesem. V Hodonínské ZOO můžete na ploše 7,5 ha zhlédnout 700 kusů zvířat ve 170 druzích. Za pozornost stojí nové pavilony, a to jak pavilon exotických ptáků, tak pavilon lidoopů, opic a plazů a také nový pavilon pro vlky hřivnaté.

Naleznete zde nejen poučení o životě zvířat, ale můžete se tu také občerstvit ve dvou bufetech a na své si přijdou i nejmenšív dětském koutku s houpačkami, prolézačkami, klouzačkami.

 

Tamaríní mláďata přicházejí se železnou pravidelností
Bohuna Mikulicová
 

Nejen u oryxů, ale také u tamarínů žlutorukých v hodonínské zoo bylo o vánočním čase veselo. Zatímco však u oryxů se narodila holka, tamaríní pár – samice, jež přišla před dvěma lety od soukromého chovatele ze Šenova a v Zoo Hodonín před čtyřmi lety narozený samec - ve středu 28. prosince přivedl na svět dva povedené kluky. A přesně podle pravidel je nejdřív na zádech nosil táta, pak se přidala máma a dnes už pomáhá i děda. Dva starší kluci, již se narodili přesně před půlrokem – tedy 28. června – se zatím ještě šetří.


"Jsou to puberťáci, myslím, že by jim rodiče mláďata zatím nepůjčili," soudí chovatelka Jitka Ebertová. Nicméně této dovednosti se naučit musí. Jinak by nedovedli odchovávat vlastní mláďata. "Mají ještě čas, ale než půjdou do světa, musí to zvládnout. Musí se umět o své mladší brášky postarat," upozorňuje Ebertová, která si pochvaluje bezproblémové odchovy u žlutorukých. "To s odchovy u tamarínů pinčích to tak jednoduché nebývá. U žlutorukých je ale pokaždé v expozici klid a pohoda. Všechno je, jak má být," chválí tento druh drápkatých opiček chovatelka.

 

Do tříčlenného stádečka oryxů přibyla malá Štěpánka
Bohuna Mikulicová
 

Milé překvapení čekalo na chovatele hodonínské zoo, kteří sloužili o druhém vánočním svátku. Ve stáji oryxů - nebo chcete-li, přímorožců šavlorohých - se úderem jedenácté hodiny na svatého Štěpána objevilo rozkošné mláďátko. "Že je samice březí, jsme zajisté věděli, ale kdy to přijde, to už ne. Bylo fajn, že se oryxí holka narodila právě o Vánocích," řekla chovatelka Jana Vargová, která se při své pondělí službě postarala o vše potřebné a spolu s ostatními, již sloužili, se dohodla i na jméně pro novorozeně. "Samozřejmě je to Štěpánka, jak jinak," smála se.


Jak dnes potvrdila ošetřovatelka Lada Vydařelá, holka se má čile k světu a hezky přibývá na váze. "Když se narodila, měla tmavohnědou srst.Teď jí sice už vybledla, ale pořád je krásná," obdivovala oryxí přírůstek. Jak také uvedla, chovatelé už po týdnu ke Štěpánce a její mámě pustili i tetu a dokonce i samce, takže celá skupinka byla pohromadě. "Samec se k mámě i mláděti choval ohleduplně. Jen se pak nenechal vyhnat na samotku, a tak strávil spolu s ostatními i noc. Ale všechno se obešlo bez problémů," referovala Vydařelá.


Štěpánka je v historii chovu oryxů v hodonínské zoo, který se datuje příchodem skupinky těchto afrických antilop z plzeňské zoo v roce 2007, teprve druhým mládětem. To první přišlo na svět loni v listopadu v podobě kluka Adama. Toho si už ale ze zoo odvezl soukromý chovatel ze Slovenska. V pořadí třetí mládě možná už zanedlouho porodí druhá samice, která je příslušnicí nynějšího čtyřčlenné oryxí skupinky. Té se dosud nepodařilo, když loni poprvé očekávané mládě potratila.

tukan (.doc, 55.50 KB)

Adresa

Zoologická zahrada
U Červených domků 3529
695 01 Hodonín

Kontakt

telefon: 518 346 271
fax: 518 343 413

Najdete v okolí

Turistické cíle

Muzeum naftového dobývání a geologie
1.4 km
mapa
Galerie výtvarného umění
1.7 km
mapa
Galerie Vednevnoci
1.9 km
mapa
Farní kostel sv. Vavřince
2.0 km
mapa
Městský hřbitov
2.0 km
mapa
Radnice
2.0 km
mapa

Služby

Kalendář akcí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí • Realizace web studio dat